Chleb odkwaszający
- Szczegóły
To nie jest pospolity blog o gotowaniu.
To blog gdzie podaję pomysły , idee na lepsze odkwaszające jedzonko. Będziemy razem eksperymentować i szukać smaków alkaicznego jedzenia.
Tu znajdziecie moje propozycje posiłków , czasami dokładne przepisy , ale przede wszystkim pomysły na to co można przygotować szybko, zdowo i intuicyjnie.
Każdy z nas dysponuje intuicją, jest ona dla nas czymś naturalnym. Jeśli pozwolimy sobie na częstsze z niej korzystanie, będzie nam ułatwiać życie w wielu codziennych sytuacjach np. w gotowaniu.
Dzisiaj o odkwaszającym CHLEBIE.
Do pieczenia chleba używam mąk bezglutenowych : jaglanej, gryczanej, z amarantusa, z Quinna orz skrobi z tapioki , kukurydzianej lub ostatecznie ziemniaczanej.
O zaletach wszystkich zbóż bezglutenowych i zasadogennych napiszę w najbliższym czasie.
Kto pragnie na Święta upiec swój chleb odkwaszajacy na zakwasie, toprzypominamiz jest to ostatni moment, aby nastawić zakwas bezglutenowy. Jak zrobić zakwas ? bardzo prosto. Pamiętajcie o kliku podstawowych zasadach :
- słoik należy dokładnie wymyć i wyparzyć wrzatkiem
- do mieszania używamy łyżki drewnianej
- zakwas potrzebuje stałej temperury najlepiej powyżej 21 stopni / ja wstawiam słoik do piekarnika i tam sobie stoi.
Zakwas ryżowo owsiany:
Do litrowego słoika wsypuje po 2 kopiaste łyżki mąki bezglutenowej , dodaje 100 ml wody, dokładnie mieszam. Słoik zakrywam gazą i odstawiam do wieczora. Wieczorem dokarmiam zakwas, czyli dosypuje po 1 łyżce każdej mąki i dolewam 50ml wody.
Zakwas dokarmiamy rano i wieczorem. Po czterech dniach macie piękny zasadogenny i bezglutenowy zakwas na chleb.
Dzisiaj dla chętnych przepis na bardzo prosty chlebek gryczano jaglany:
- 100 g maki jaglanej
- 100 g maki gryczanej
- 150 g maki z tapioki / luk innej skrobi /
- 4 łyżki łupin babki jajowatej / jeśli nie masz , daj zmielone siemię lniane/
- 3 łyżeczki proszku do pieczenia + sok z pół cytryny
- Pół szklanki ziaren słonecznika
- Sól do smaku
- 3 łyżki dobrego oleju
- Około 400-500 ml wody
Suche składniki wsypuje do miski i dokładnie mieszam. Dodaje proszek , na niego sok z cytryny , olej i stopniowo dolewam wody. Najlepiej ciasto zagniatać ręką. Ciasto powinno być pulchne i gęste.
Chleb zasadotwórczy pieczemy w prostokątnej foremce około 1 godz. w temperaturze 180-200 stopni. Przed wyjęciem sprawdzamy patyczkiem czy jest upieczony. Po upieczeniu studzimy na kratce. Smacznego